Zadnje tedne smo opazili več izjav Varuhinje človekovih pravic RS, dr. Zdenke Čebašek-Travnik, v katerih se je jasno postavila na stališče: »… centri kot po pravilu na področje dodeljevanja socialne pomoči razporejajo uslužbence, ki so manj uspešni na drugih področjih …« in tudi: »delavci na oddelkih denarno socialnih pomoči izkazujejo aroganten odnos do strank«.
Takšna ocena dejanskega stanja dela na občutljivem področju denarno socialnih pomoči ni odraz realnega stanja. Uslužbenci, pogosto tudi imenovani "uradniki", so večinoma diplomanti Fakultete za socialno delo ali drugih višje ali visokošolskih programov ter imajo opravljen strokovni izpiti iz socialnega varstva. Delajo na zelo občutljivem in vedno bolj obremenjenem delovnem področju, ki po svoji definiciji ni uradniško, ampak gre za enega izmed temeljev socialnega dela. Uradnike iz nas ustvarja država, in sicer zaradi včasih nerazumnih denarnih cenzusov, ne pa njihova osebna neprimernost, kot žal navaja varuhinja. Verjamemo, da si lahko Urad varuha RS takšno sliko ustvari na podlagi pritožb posameznih primerov, ki jih dobijo v obravnavo. V obliki izjave, ki govori o pravilu kadrovanja na centrih za socialno delo in splošnem odnosu strokovnih delavcev, pa je po našem mnenju nekorektna in preveč posplošena.
Pozivamo Urad varuha človekovih pravic, da jasno pove, od kje črpa podatke, s katerimi se je odločil za javno diskreditacijo strokovnih delavcev na oddelkih denarno socialnih pomoči. Predvsem zahtevamo pojasnilo o splošni neprijaznosti in arogantnosti delavk in delavcev na tem področju. Po našem mnenju se na osnovi takšnih nepreverjenih informacij ustvarja nepotrebna slaba volja in nezaupanje na strani strank.
Hvaležni smo varuhinji, da je v svojih odgovorih zajela tudi pojasnilo, da država centrom za socialno delo dodaja vedno nove obveznosti, število zaposlenih pa se ne povečuje. Takšna ocena dejanske situacije je ustrezna. Določene kolegice in kolegi na oddelkih denarno socialne pomoči v teh časih v svojih pisarnah sprejmejo od 30 do 50 povsem novih strank na uradni dan. Upamo, da bomo ob povečani revščini prebivalcev Slovenije uspeli s skupnimi močmi najti prave rešitve za razbremenitev ogroženih slojev prebivalstva.
Matic Munc Predsednik sindikata centrov za socialno delo Slovenije - SINCE07 - KSS Pergam
|